Методичні рекомендації-сценарії для тематичних прогулянок

Опубліковано admin у Пт, 07/03/2009 - 16:07.

Вид навчально-виховного заходу: Організація зимової прогулянки.

Сценарій-постановка по казці „Снігова королева”.

Вікові особливості: для дітей середнього дошкільного віку.

Мета: 
зміцнювати здоров’я дітей, підтримувати позитивно-емоційний стан дітей під час рухової діяльності. В рухливих іграх розвивати швидкість реакції, увагу, спритність. Виховувати організованість, волю, почуття дружби і взаємодопомоги.

Попередня робота: читання казки „Снігова королева”, вивчення рухів, розучування рухливих ігор, бесіди з дітьми про здоровий спосіб життя.
   
Вступ
   Розповідає вихователь:

- Діти, коли я сьогодні йшла в дитячий садок, зі мною трапилась пригода. Та дивна якась! Я почала розуміти мову птахів. Хочете, я вам розповім, про що я довідалась? Птахи були такі заклопотані. Виявляється, що вони бачили, як Снігова королева прилетіла та забрала хлопчика Кая, поцілувала його і перетворила гаряче хлопчикове серце на крижинку. Бабуся і сестричка Герда дуже сумують. Герда вирішила  визволити Кая. Як же вона це сама зробить? Дорога до царства Снігової королеви далека, важка й небезпечна. Дівчинка може загинути. Проговорили птахи таке й полетіли. А я ось прийшла до вас і міркую: „Може, ми допоможемо Герді?” 
   
    - А не злякаєтесь труднощів; адже нам доведеться і під деревами зламаними підлізати, перестрибувати через кучугури, ковзати по тоненькому льоду, ходити краєм кручі, бігати по звивистій доріжці. І ще багато випробувань чекають на нас. Згодні? Коли так, то вирушаємо.

  Піший перехід
    - Сідайте на коней та й поїдемо (прямий галоп), під’їхали до лісу. Далі візьмемо лижі і підемо в ліс (імітація ходьби). Ось назустріч  вибіг заєць і пострибав від нас, наздоженемо його (стрибки на 2-х ногах з просуванням вперед). А ось з-за кущів виглянула лисичка, подивилась,  запишалась (вправа на дихання), і сховалась. Вдалині показався ведмідь, але нам краще з ним не зустрічатися, тому ми від нього втечемо (легенький біг). Стомилися? Відпочинемо, наберемося сил, адже у нас попереду ще важчі перешкоди, які нам потрібно подолати, щоб дістатися до царства Снігової королеви.
     „Раз, два, три, чотири!
 Хто крокує дружно в ряд?
 Це – команда дошкільнят!”
   
    - Ось перша перешкода: потрібно пролізти  під гіллям кущів і дерев ( підлізання правим, лівим боком, прямо, напівприсяди, навпочіпки).
    Ідемо далі.
    - Ось друга перешкода: потрібно перестрибнути через величезні кучугури снігу (стрибки з розбігу). Молодці, подолали і цю перешкоду.
    Крокуємо далі.
    - Ось і третя перешкода: потрібно перейти замерзлу річку, ковзаючи обережно по тоненькому льоду ( ковзання по льодових доріжках). І цю перешкоду подолали. Ідемо далі.
    - А тільки перейшли річку і перед нами величезна круча. Потрібно обережно, приставним кроком пройти по краю кручі і не зірватися вниз (ходьба по обмеженій площині приставним кроком).
    - Молодці, добре подолали всі перешкоди. Половину шляху пройшли. Потрібно переїхати засніжене поле.  А хто допоміг Герді і показав дорогу до палацу королеви? (олень). Ось у нас є санчата. Одні діти будуть оленями, ми їх  запряжемо  у санчата, а інші діти сядуть у них, і помчимо крізь засніжене поле (катання на санчатах, діти міняються місцями). Наші олені втомилися. Тепер далі підемо пішки (звичайна ходьба).

    Скоро вже палац. Але нам потрібно розчистити до нього шлях. Дружно берімося до справи (праця дітей в природі: розчищення ігрового майданчика від снігу).
    - Ось ми потрапили до царства Снігової королеви. Знову я бачу тих птахів, які розмовляли між собою. Давайте поспостерігаємо  за ними ( спостереження за птахами: зовнішній вигляд, спосіб життя, поведінка). Важко їм живеться  у сніжному царстві, голодно і холодно. Як ми можемо їм допомогти? Ми з собою взяли в дорогу їжу, давайте пригостимо нею птахів (сиплять їжу у годівничку). Послухайте, як птахи розмовляють. Це  вони, мабуть,  дякують нам за допомогу.  Є багато віршів про птахів. Давайте їх почитаємо (читання віршів про птахів).
    - Діти, вас чекає ще одне випробування. Зараз кожен обере собі іграшки і піде гратися. Але ви маєте гратися так, щоб відразу стало зрозуміло, що ви дружні, добрі, виховані. Тому, що лише такі діти зможуть визволити Кая (самостійна ігрова діяльність дітей).

Відпочинок   

- Відпочили – біжіть до мене. Ой, щось стало холодніше! Подивіться, хто це? (Дідусь Мороз). Я думаю, якщо ми зустріли Діда Мороза, то палац Снігової королеви вже недалеко.
    - Дідусю, ти не підкажеш нам дорогу  до палацу?

Дід Мороз: „Не раджу вам туди іти. Адже там, де живе Снігова королева ще холодніше, ніж у моєму царстві. Хто туди потрапить -  замерзне  одразу”.
    - Дідусю, а ти нас випробуй. Пограй з нами гру (гра „Заморожу”).
    - Ось, дідусю, які міцні наші діти. Їм не страшний мороз, то ж  ідемо до палацу.
Дослідницька діяльність.
– Діти, як ви думаєте, з чого зроблений палац Снігової королеви? А з чого утворюється лід?  А що перетворює воду на лід?  Який лід? А  чи може лід бути не тільки прозорим, а й кольоровим? Як можна утворити кольоровий  лід? Давайте утворимо кольорову воду і подивимось, чи зможе Дід Мороз перетворити цю кольорову воду на лід. Поки ми будемо чекати  пограємо у  гру  „Знайди собі пару”.  Хочете?
    Поглянемо на воду. Діти, що сталося? Сталося диво! Наша вода перетворилася на лід. Якого кольору лід? Ось діток мороз заморозити не зміг, а із звичайної води може зробити різні фігурки, будувати палаци. Ви сміливі діти, не боїтесь морозу, бо ваша сила в дружбі, яка перемагає зло.
   
Продовження прогулянки
    Тож ідемо  визволяти Кая. Але ворота до палацу Снігової королеви не прості, а зачаровані. Відчиняються тільки тоді, коли сніжками поцілити у ціль (естафетна гра „Влуч у ціль”, біг, метання сніжків).
    - А тепер заплющіть очі, я скажу чарівні слова і перед нами зЧявиться палац. „Раз, два, три, палац зЧявись!” Розплющить очі. Ось палац, який він холодний і великий!
    - А ось і Кай. Він сумний і холодний, адже його серце перетворилося на крижинку. Нам потрібно цю крижинку розтопити,  щоб серце хлопчика знову стало гарячим і добрим. Що ми можемо зробити? А я теж  придумала. Витягніть долоні, вдихніть у них своє тепло і відправте його до серця Кая (дитина, що грає роль Кая посміхається і випускає з рук крижинку).
    - Подіяло!  Доброта  і дружба перемогли холод. Каю, повертайся до Герди і бабусі, вони так сумують за тобою. До побачення, Каю! А ми повертаємо додому. Дорога назад буде швидкою і веселою, адже ми зробили добру справу.
        „Довго в царстві ми гуляли,
 Каю там допомагали.
 А тепер додому час,
 Вже садок чекає нас.”

Дорога назад

  Коротка бесіда з дітками після прогулянки

Опубліковано admin у Пт, 07/03/2009 - 16:07.